sobota, 15 sierpnia 2009

Przenosiny konta

Wielu ludzi, słysząc o tym, że może przenieść się do innego banku i nie płacić nic za swoje konto, nie decyduje się na ten krok z czystego lenistwa. Bowiem jest kilka formalności, które trzeba sobie załatwić. Zajmą Ci one jednak nie więcej niż godzina, góra dwie. Jeśli oszczędności z tego tytułu będą sięgać kilkudziesięciu czy kilkuset złotych rocznie. Porównaj to, ile zaoszczędzisz dzięki tej godzinie wysiłków ze stawką godzinową za którą pracujesz. Wychodzi na to, że to może być bardzo zyskowna godzina, prawda?

W takim razie do roboty. Mamy już nowe konto. Co więcej trzeba zrobić, aby w pełni korzystać z nowego i móc zamknąć stare?

Poinformuj pracodawcę


Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, po założeniu nowego konta, jest poinformowanie swojego pracodawcy i wszystkich ewentualnych kontrahentów o zmianie konta. Jak to zrobić? W przypadku pracodawcy należy wypełnić krótki druczek dostępny w kadrach. Jeśli chodzi o umowy zlecenia czy o dzieło wystarczy zacząć wystawiać rachunki na nowe konto. Jeśli chodzi o kontrahentów, to informacje o zmianie konta może mieć dowolny, nieoficjalny charakter. Jeśli korzystasz z serwisów aukcyjnych, nie zapomnij o tym, aby również i tam wprowadzić zmiany.

Zlecenia stałe i przelewy zdefiniowane


Być może na swoim starym rachunku masz zdefiniowane przelewy i zlecenia stałe, dzięki którym opłacasz nie które rachunki czy łatwiej Ci dokonać najczęściej wykonywane przelewy. W przypadku zmiany konta nie pozostaje nam nic innego, jak ich przepisanie do nowego rachunku. W zależności od tego, ile tego jest, zajmie to od kilku do kilkudziesięciu minut

Urząd Skarbowy


Jeśli we wniosku o NIP podałeś swój numer konta bankowego, na które skarbówka wpłaca Ci zwroty z podatków itp., to musisz teraz ten wniosek zaktualizować i podać w nim nowy numer. Nie martw się, to zajmie tylko minutkę

Zamknij starucha


Gdy dokonałeś powyższych czynności możesz z czystym sumieniem zamknać stare konto i uwolnić się od tego balastu, który co miesiąc drenował Ci kieszeń. Zwykle w tym celu należy udać się do placówki banku i wypełnić tam parę papierków. Niektóry banki są na tyle pazerne, że krzykną sobie jakieś pieniądze za to, że możesz się od nich uwolnić. Zapłać co musisz i bierz nogi za pas - pamiętaj że zaoszczędzisz więcej niż wynosi opłata za likwidacje konta.

Podsumowanie


Jak widać na załączonym obrazku, nie jest to nic specjalnie trudnego, ani czasu chłonnego. Co dla niektórych, mogą to być nawet najlepiej płatnej godziny pracy w życiu. Dlatego warto już teraz założyć darmowe konto w jednym z banków, a potem wykonać powyższe kroki. Darmowe konta znajdziesz w:

1 komentarz:

  1. a jak te banki wypadają jeśli chodzi o opłaty za przelew jednorazowy?
    czy za pobranie gotówki z bankomatów należących do innych banków naliczają opłaty?
    czy za korzystanie z karty płatniczej pobierana jest opłata?

    OdpowiedzUsuń